Problémy se spánkem

Podle odborníků totiž trpí menšími nebo většími poruchami spánku čtyřicet procent naší populace. Z těchto problémů je 13 % vážných a mohou poškodit zdraví člověka. Navzdory šokujícím číslům se léčí jen nepatrný zlomek z nich. Většina se snaží zvládnout nespavost vlastními silami v kvalitním ložní povlečení anebo, což je častější, se pokoušejí svůj problém ignorovat.

Poruchy spánku se mohou projevovat různě.

Někdo těžko usíná, jiný se budí i několikrát během noci, další je vzhůru příliš časně a už nezabere, přestože by ještě mohl spát. Lékaři definují nespavost jako nedostatek či poruchy spánku, které člověku komplikují či dokonce znemožňují vést normální život.

Pokud je člověk postižen některou z více než 90 spánkových poruch, může to mít vážné fyzické a psychické následky na celkovém zdravotním stavu. Nepřítomnost spánku sama o sobě bývá takřka „normální“ v obdobích zvýšeného duševního napětí – při partnerských krizích, ztrátě zaměstnání, odchodu blízké osoby, ale i v dobách radostných.

Přechodná nespavost trvá od několika dnů přibližně do tří týdnů. Obvykle je způsobená přemírou stresu, následkem problémů, které se vyrojí v práci nebo doma. Krátkodobá odezní asi po dvou měsících.

Nejčastější příčinou bývá dlouhodobá stresující situace , například závažná nemoc v rodině nebo třeba péče o novorozené dítě.

Chronická nespavost je sužující a může mít zdravotní následky.

Trvá i několik let a je velmi obtížné zjistit příčinu. Primární nespavostí trpí asi pět procent lidí s poruchami spánku. Její příčiny nejsou dosud prokázány.

Příčiny nespavosti

Krátkodobé poruchy spánku nebývají podle odborníků vážnějším problémem. Většinou totiž přetrvávají jen několik dní, maximálně tři týdny. Nejčastěji je způsobuje pracovní stres, rodinné problémy, změna zaměstnání nebo změna lůžkového povlečení.

Krátkodobou nespavost lze řešit dočasně i léky na spaní, ale většinou stačí, když se stávající problémy vyřeší nebo si člověk na změnu zvykne. Léčení chronické nespavosti je mnohem složitější.

Proto se doporučuje při poruchách spánku přinejmenším porada s lékařem. Najít příčinu, která poruchu spánku způsobuje, je velmi náročné.

Kromě stresu, psychických potíží nebo psychických onemocnění, které jsou nejčastějšími příčinami nespavosti, může poruchy spánku způsobovat i mnoho nemocí a úrazů spojených s pobytem na lůžku.

Nespavost také často souvisí s bolestí, s častou potřebou močení, nadýmáním, s poruchami dýchání nebo nedostatkem pohybu. Někdy ji mohou způsobit i léky.


Tip redakce: Načerpejte inspiraci a zajímavé tipy.



Uveřejněno

v

od

Značky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *